Termin “middleware”

Middleware je softver koji se nalazi između operativnog sistema i aplikacija koje se na njemu pokreću. U suštini funkcionirajući kao skriveni prevodni sloj, middleware omogućava komunikaciju i upravljanje podacima za distribuirane aplikacije. Ponekad se naziva “vodovod”, jer povezuje dve aplikacije zajedno tako da se podaci i baze podataka mogu lako prenositi između “cevi”. Korišćenje “middle..” omogućava korisnicima da izvode takve zahteve kao što je podnošenje obrazaca u web pretraživaču ili omogućavanje web serveru da vrati dinamičke web stranice na osnovu korisničkog profila.
Uobičajeni primeri međuopreme uključuju međuopremu baze podataka, međuopremu poslužitelja aplikacija, posredni softver orijentiran na poruke, web “middl.” i monitore za obradu transakcija. Svaki program obično pruža usluge razmene poruka tako da različite aplikacije mogu komunicirati koristeći okvire za razmenu poruka poput jednostavnog protokola za pristup objektu (SOAP), web servisa, prijenosa reprezentativnog stanja (REST) i JavaScript notacije objekta (JSON). Dok sav srednji softver obavlja komunikacijske funkcije, tip koji kompanija odabere za korištenje ovisit će o tome koja usluga se koristi i koju vrstu informacija treba prenijeti. Ovo može uključivati sigurnosnu provjeru autentičnosti, upravljanje transakcijama, redove poruka, poslužitelje aplikacija, web servere i direktorije.
Preuzeto sa: https://azure.microsoft.com/en-us/overview/what-is-middleware/

Измене у ЕСИР Упитнику и документу „Техничко упутствo за административни и технички преглед функционалности ЕСИР-а или Л-ПФР-а

podrska.suf

11:19 AM (3 hours ago)

  

to podrska.suf

Поштовани,
желимо на овај начин да Вас обавестимо о изменама које ће бити постављене данас  у документу  „Техничко упутствo  за административни и технички преглед  функционалности ЕСИР-а или Л-ПФР-а“, као и у самом Упитнику који ви  попуњавате  приликом акредитације  ЕСИР-а.
Измене се односе око неразумевања и различитог тумачења  термина “middleware”, за које је   доста питања  дошло нашем тиму. 
Наше додатно објашњење је следеће:
ЕСИР може имати више “улазних метода”, тј. више различитих начина уноса артикла  чији се промет евидентира.
На пример:
1.метод : унос преко тастатуре – уносом шифре, претрагом назива и сл.
2.метод: унос скенирањем баркода
3.метод: унос преко touch екрана – додиром на иконицу артикла
4.метод: унос преко фајла који садржи ИД артикла, цену, количину и све остале неопходне податке

Пример сценарија:
На рачунару постоји  инсталиран сертификован ЕСИР, друга апликација (исталирана на истом или на другом рачунару, нпр. мобилнм уређају) шаље податке ЕСИР-у, који фискализује трансакцију помоћу одобреног ПФР сервиса. Рачун се штампа на самом рачунару где је инсталиран ЕСИР. Наравно да изглед рачуна креира ЕСИР и он контролише штампање.
Питање:
Да ли је потребно сертификовати апликацију која шаље податке у акредитовани ЕСИР који се као такав брине о самој фискализацији и штампи? 
Одговор је  НЕ
Стога  је измењен  Упитник за ЕСИР.
1)      У делу Типови ЕСИРА , тачка 7 око које је настало највише забуне  је избрисана, a тачка 6 je преформулисана.
         Уместо питања 6.  „Систем планирања пословних ресурса (ЕРП)“, сада је питање „Модул (део) система за планирање пословних ресурса (ЕРП)“
2)      У делу Оперативне функције
Постоји питање 1:  „Прихвата команде од стране оператера ЕСИР-а (опционо)“
Сада је додато питање 17 тј.
Унос подата преко фајла који садржи ИД артикла, цену, количину и све остале неопходне  податке (опционо)“
Такође је у документу „Техничко упутствo  за административни и технички преглед  функционалности ЕСИР-а или Л-ПФР-а“додато:

Упутство за ЕСИР који је непреносив може да буде на енглеском језику са основним корисничким информацијама за инсталацију.
Са поштовањем,
Технички тим ПУ

Dežurstvo od 09 do 16h u prostoriji servisa

Fismod - Beograd

Koristimo "mali" godišni odmor od 29.07. do 03.08.2021