Ozbiljni pad državnih prihoda nakon ekonomske krize 2008. godine doveli su do ponovnog javnog interesa za neriješenu raspravu o radu. Od 2008. godine, Bugarska je doživela velike gubitke u prihodima i viši nivo utaje poreza. Da bi se rešila ova situacija, vlada je odlučila da u realnom vremenu poveže fiskalne uređaje svih trgovinskih subjekata sa računskim sistemom Nacionalne agencije za prihode. Ova mera ima za cilj jačanje vladine administracije poreza i smanjenje neformalnih aktivnosti.
Pozadina
Period pre krize karakteriše nagli porast prihoda (posebno poreskih prihoda na robu i usluge) i velikih priliva kapitala koji su podstakli rast zaposlenosti u periodu između 2001. i 2008. godine. Ipak, u 2009. godini poreski i ne-poreski prihodi su opali. Ovaj trend potvrđuje sugestiju da, pošto biznis pati od recesije, postaje verovatnije da ne prijavljuju deo svojih prihoda i ekonomskih aktivnosti kako bi izbegli plaćanje poreza i doprinosa za socijalno osiguranje. Postojeća istraživanja i kontrolne inspekcije registrovale su relativno visok nivo utaje poreza, posebno malih trgovinskih i građevinskih preduzeća, od kojih su mnogi koristili poreznu evaziju kao sredstvo za preživljavanje u kriznim vremenima.
Takođe treba pomenuti da povećane kontrole u 2009. i 2010. godini nisu sprečile povećanje skrivene ekonomije.
Prikrivanje prometa i prevare sa PDV-om postale su rasprostranjene prakse koje zahtevaju adekvatne mere za prevazilaženje. Prema Nacionalnoj agenciji za prihode (NRA), između 60% i 70% trgovinskih subjekata prikriva neki deo svog prometa. Cifra je još veća za male prodavnice, na oko 85%. Godišnji gubitak zbog skrivenog prometa MSP procenjuje se na 20 miliona BGN. Prijedlog za povezivanje kompanija sa NRA potekao je iz Bugarske industrijske asocijacije, koja je 2007. godine pokrenula inicijativu “Come into light” u partnerstvu sa drugim organizacijama poslodavaca i medijima.
Ciljevi
Ova mera ima za cilj sprečavanje prikrivanja prometa, podsticanje usklađenosti sa poreskim zakonodavstvom i borbu protiv poreske prevare na sistematičan i strukturiran način.
Specifične mere
U skladu sa najnovijim izmenama i dopunama Odredbe br. 18/2006 o registraciji i izvještavanju o prodaji komercijalnih prostorija putem fiskalnih uređaja, svi trgovinski subjekti trebali su povezati svoje fiskalne uređaje sa računarskim sistemom NRA u periodu od 2011. do marta 2012. godine. namenjena jačanju vladine administracije poreza i smanjenja zloupotrebe i izbegavanja poreza.
Odredbe izmenjenog Pravilnika 18/2006 postavljaju zakonski zahtev za daljinsko povezivanje svih trgovinskih subjekata u tri faze – prvo, za sve benzinske stanice (do 1. januara 2011. godine), za apoteke (do 31. avgusta 2011. godine) i zatim trgovcima registrovanim prema Zakonu o PDV-u (30. novembar 2011. godine). Ostatak je imao do 31. marta 2012. godine.
U slučaju nepoštovanja, novčana kazna iznosi 10.000 BGN, a aktivnosti se zatvaraju sve dok se ne ispune uslovi. Kazna za ne izdavanje potvrde iznosi 3.000 BGN.
Kroz ovu meru, poreska uprava održava kontrolu nad prometom kompanija u realnom vremenu i otkriva prekršajne kompanije.
Uključeni akteri
Nacionalna agencija za prihode (NRA)
Ishod evaluacija; lekcije i zaključci
Postizanje ciljeva
Rezultati pokazuju da je uvođenje daljinske veze sa NRA i čvrsta NRA kontrola obećavajuće sredstvo za borbu protiv neformalne ekonomije, s obzirom na smanjenje poreskih kršenja.
NRA je zabeležila rast oporezive PDV-baze, sa 4,3 milijarde BGN za drugi kvartal 2012. godine (od kada su sve kompanije povezane) u poređenju sa istim periodom 2011. godine. Prema poreskoj administraciji, glavni razlog za to povećanje je povezivanje fiskalne uređaji sa NRA.
Informacije iz fiskalnih uređaja su automatski dostupne NRA-u, omogućavajući daljinski pristup podacima i trenutne inspekcije. Softver analizira i prati podatke o prometu u različitim sektorima i oblastima u zemlji koristeći 20 kriterijuma rizika i otkriva počinioce. Na taj način sistem obezbeđuje poboljšanu procenu rizika i izbegava nepotrebne inspekcije saglasnih trgovaca. Od uvođenja ove mere, pronađeno je oko 2.000 kompanija koje prikrivaju promet. Najčešći porezni prestupnici su male prodavnice, ugostiteljske i zabavne kuće i građevinske firme.
Prema informacijama NRO-a, najnovije inspekcije obavljene u junu-julu 2012. godine otkrile su nekoliko kršenja i poboljšanu poresku disciplinu.
Međutim, iako se takva mera može smatrati pozitivnom iz perspektive smanjenja neformalne ekonomije, njen ukupan ekonomski efekat je nejasan.
Prepreke i problemi
Neke firme su se suprotstavile novoj meri žaleći se da je to dodatno finansijsko opterećenje u vrieme kada su kompanije osetile uticaj krize.
Naučene lekcije
Prvi uspješni rezultati uvođenja mere pokazali su da vlada može ostvariti fiskalnu konsolidaciju i izbeći povećanje poreza kako bi se smanjili dugovi kroz različite mere za smanjenje poreza i poreske prevare na sistematičan i strukturiran način.
Indikatori uticaja
Rezultati pokazuju da su se nakon uvođenja direktne veze sa NRA, prekršaji smanjili. Deo deklarisanog prometa u drugom kvartalu 2012. godine povećao se za 10% u odnosu na isti period 2011. godine. Od početka 2012. godine, preko NRA priključeno je više od 320.000 fiskalnih uređaja.
Otkriveno je 40 novih benzinskih pumpi, dok je još 400 privremeno suspendovano zbog operacije zbog neusaglašenosti sa NRA sistemom.
Međutim, kao i kod većine mera koje je predložila vlada, nije postojala analiza troškova za ovu meru.
Prenosivost
Ova mera se lako prenosi na druge države članice u skladu sa njihovim nacionalnim okolnostima.
Kontakti
Nacionalna agencija za prihode
Komentar
Prikrivanje prometa i prevare na osnovu PDV-a postale su široko rasprostranjene prakse u kriznim vremenima, i zahtevale odgovarajuće mere za prevazilaženje. Mera opisana gore stavlja poslove u jasnu i ravnopravnu situaciju. Iako neće u potpunosti eliminisati neformalni rad, rad u skladu sa pravilima značajno će smanjiti mogućnosti za prikrivanje prometa i utaje poreza. Sistem NRA omogućava bolju procenu rizika i efikasnije inspekcije.
Nadežda Daskalova, ISTUR