Bezbednosni istraživači iz kompanije Bitdefender otkrili su novi Android malver nazvan Triout koji funkcioniše kao špijunski program koji može da snima telefonske pozive i krade fotografije napravljene kamerom inficiranog uređaja.
Istraživači su prvi put primetili malver pre mesec dana. Međutim, oni kažu da su primetili znake njegove aktivnosti još sredinom maja, kada je malver prvi put postavljen na VirusTotal, web servis sa brojnim antivirusnim endžinima.
Istraživači iz Bitdefendera kažu da su uzorci Triouta do kojih su došli bili maskirani u kopije legitimne aplikacije, ali da oni nisu mogli da otkriju odakle se ova zlonamerna aplikacija distribuira. Verovatno se aplikacija distribuirala preko alternativnih prodavnica Android aplikacija ili foruma, koji su vrlo popularni u nekim delovima sveta.
Istraživači su rekli da je prvi uzorak Triouta koji je postavljen na VirusTotal došao iz Rusije, ali su kasnije postavljeni uzorci bili iz Izraela.
Što se tiče samog malvera, Triout ima nekoliko naprednih funkcija. Triout može da:snima svaki pozivšalje snimljene razgovore na udaljeni server
snima svaki poziv
šalje snimljene razgovore na udaljeni server
da ukrade podatke o evidenciji poziva
prikuplja i krade SMS poruke
šalje GPS koordinate telefona na udaljeni server
šalje kopiju svake fotografije snimljene telefonom na udaljeni server i
sakrije se od korisnikaOve funkcionalnosti zahtevaju veće znanje o operativnom sistemu Android, što ukazuje da ovakav malver koriste ili “državni” hakeri ili iskusni sajber-kriminalci.
Ali iz Bitdefendera kažu da su, uprkos naprednim mogućnostima ovog zlonamernog softvera, njegovi autori napravili neke propuste. Na primer, nisu zaštitili kod malvera, pa je moguće pristupi izvornom kodu maliciozne aplikacije. Istraživači Bitdefendera nisu imali problem da pristupe i analiziraju kod malvera. Ovo bi moglo da ukazuje da se na Trioutu još uvek radi, i da programeri tek testiraju funkcije i kompatibilnost sa uređajima.
Ipak, izgleda da je C & C (komandni i kontrolni) server na koji aplikacija otprema prikupljene podatke u funkciji od maja 2018. godine i da se malver od tada aktivno koristi.
https://www.informacija.rs