Pojam “Middleware”

Middleware je širok pojam koji se koristi u računarskoj nauci i softverskom inženjerstvu za označavanje vrste softvera koji se nalazi između različitih aplikacija, sistema ili komponenti, djelujući kao most ili posrednik. On pruža sloj apstrakcije i standardizacije koji olakšava komunikaciju, integraciju i interoperabilnost između ovih različitih entiteta.

Svrha međuvera je da se nosi sa složenošću i heterogenošću različitih sistema, platformi, programskih jezika i protokola, omogućavajući im da besprekorno rade zajedno. Deluje kao lepak koji povezuje različite komponente distribuiranog sistema, omogućavajući im da razmenjuju podatke, poruke ili zahteve na standardizovan i efikasan način.

Middleware može služiti različitim funkcijama ovisno o kontekstu i zahtjevima sistema u kojem se koristi. Evo nekih uobičajenih tipova međuvera:

  1. Komunikacijski srednji softver: Ovaj tip međuopreme fokusira se na olakšavanje komunikacije između različitih aplikacija ili komponenti. Pruža apstrakcije, protokole i sučelja za prosljeđivanje poruka, udaljene pozive procedura (RPC), mehanizme objavljivanja-pretplate ili druge oblike međuprocesne komunikacije.
  2. Srednji softver baze podataka: Međuover baze podataka ima za cilj da pojednostavi i optimizira pristup bazama podataka. Pruža sloj apstrakcije koji štiti aplikacije od osnovnih detalja implementacije baze podataka. Može ponuditi funkcije kao što su prikupljanje veza, keširanje, optimizacija upita ili transformacija podataka.
  3. Web Middleware: Web Middleware se koristi u web-baziranim aplikacijama i okvirima. Bavi se zadacima kao što su obrada zahtjeva, upravljanje sesijom, autentifikacija, autorizacija i usmjeravanje. Također može pružiti funkcionalnosti kao što su web usluge, upravljanje API-jem i isporuka sadržaja.
  4. Transakcioni srednji softver: Transakcioni međuover osigurava integritet i konzistentnost distribuiranih transakcija u više sistema ili baza podataka. Upravlja koordinacijom, atomicnošću, izolacijom i izdržljivošću (ACID svojstva) transakcija, omogućavajući im da se pouzdano izvršavaju u distribuiranom okruženju.
  5. Integracioni srednji softver: Integracioni međuover se fokusira na integraciju različitih sistema, aplikacija ili usluga. Omogućava razmjenu podataka, sinhronizaciju i orkestraciju između različitih komponenti, često koristeći obrasce razmjene poruka, pravila transformacije i servisno orijentirane arhitekture (SOA).
  6. Enterprise Middleware: Enterprise Middleware je sveobuhvatan skup tehnologija srednjeg softvera dizajniranih da odgovori na potrebe integracije i komunikacije velikih preduzeća. Obično uključuje funkcije kao što su poslovne sabirnice usluga (ESB), brokeri poruka, upravljanje poslovnim procesima (BPM) i integracija poslovnih aplikacija (EAI).

Ovo je samo nekoliko primjera, a postoje i mnoge druge specijalizirane vrste međuopreme za specifične svrhe i domene.

Ukratko, srednji softver djeluje kao posredni softverski sloj koji omogućava komunikaciju, integraciju i interoperabilnost između različitih komponenti, aplikacija ili sistema. On igra ključnu ulogu u pojednostavljivanju složenih distribuiranih sistema i olakšavanju besprekorne razmene podataka i usluga.

Dežurstvo od 09 do 16h u prostoriji servisa

Fismod - Beograd

Koristimo "mali" godišni odmor od 29.07. do 03.08.2021