Još u 2016. godini najavili smo da će do sredine 2017. godine biti prelaska na novi fiskalni sistem kase u Rusiji . Danas Rusija ulazi u drugu godinu ovog projekta s velikim brojem. Sistem internetskih kasa uključuje:
- 2.400.000 fiskalnih kasa,
- 1.000.000 poreskih obveznika i
- 120 miliona izdatih fiskalnih računa dnevno.
Ti će se brojevi i dalje povećavati. Proces fiskalizacije nije završen. Još je nekoliko faza koje će uključivati nove poreskne obveznike koji do sada nisu bili obuhvaćeni. Poreska uprava izveštava o vrlo dobrim rezultatima procesa fiskalizacije koji uključuje:
- prihod po blagajni se udvostručuje,
- broj uključenih poreskih obveznika i kasa se udvostručio, i
- ukupni budžetski prihodi su porasli.
Prethodni fiskalni sistem u Rusiji, koji je bio obavezan do sredine 2017. godine, zasnovan je na fiskalnoj memoriji u koju su evidentirani i pohranjeni svi dnevni izvještaji. Posebna vrsta elektronskog žurnala distribuirana je iz jednog izvora za celo tržište Rusije (“Электронной контрольной лентой защищенной (ЭКЛЗ)”).. Ova fiskalna memorija zamenjena je fiskalnim modulom koji digitalno potpisuje račun i šalje ga Federalnoj poreskoj upravi. To znači da poreski obveznik ne komunicira direktno s TA, već posredno preko FDO. FDO potvrđuje primanje transakcije i istovremeno dalje prenosi transakcijske podatke Federalnoj službi TA. FDO arhivira sve podatke o transakcijama pet godina, nakon čega se brišu. Kada Operator potvrdi valjanost primitka, vraća se u blagajnu koja dodaje QR kod. Račun se kupcu isporučuje u elektronskom ili štampanom obliku. QR kod sadrži, podatke i vreme, ukupan iznos koji se plaća, serijski broj blagajne i fiskalni modul te digitalni potpis.
Postoji Link za proveru fiskalnog računa.
Plan za budućnost:
Novi moderni uređaji (tableti, mobilni telefoni, …) postaju blagajne i to bi trebalo tehnički definisati mrežnim sistemom. Povrat robe treba automatski registrovati na prodajnom mestu. Neće se ubuduće uvoditi i ukinuti poresko izveštavanje. I na kraju praćenje robe će biti poželjno. Još malo …
Izvor: SDC